Az Európai Unió fontolgatja, hogy 93 milliárd eurónyi fel nem használt Covid-helyreállítási alapot irányítson át a védelmi szektorba, miután az USA figyelmeztette, hogy visszavonhatja biztonsági támogatását a kontinensről - közölte a Financial Times.
Szerda hajnalra ideiglenes megállapodást ért el az uniós tagállamokat tömörítő Tanács elnöksége és az Európai Parlament delegációja a hulladékokról szóló keretirányelv felülvizsgálatáról, amely összességében jelentős előrelépést jelent az élelmiszerpazarlás és a textilhulladék csökkentése érdekében. A friss politikai alku az élelmiszerhulladék csökkentése mellett a fenntarthatóbb és kevesebb hulladékot termelő textilágazat kialakítására is intézkedéseket tartalmaz - derült ki a Tanács oldalán tett bejelentésből.
Az Európai Parlament (EP) jogi szakbizottsága megszavazta, hogy az EP is beszálljon az Európai Unió Bíróságán folyó perbe Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény miatt. A politikai döntés már korábban megszületett, most az illetékes bizottság is rábólintott az ügyre - értesült a Népszava.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, elfogadta meghívást, hogy Izraelben és a palesztin területeken tett látogatásával kiemelje az EU konstruktív szerepvállalását a régióban. Metsola látogatása a tartós béke és biztonság megteremtésére irányuló erőfeszítések részeként történik, különös tekintettel a jelenlegi tűzszünet és a túszok cseréjének fenntartására – derül ki az Európai Parlament közleményéből.
Az Európai Parlament egy tényfeltáró delegációt küld Magyarországra, hogy áprilisban felmérje a jogállamiság helyzetét, leginkább a végrehajtott bírósági reformok hatására és a korábban megfogalmazott korrupciós aggályokra koncentrálnak majd.
Brüsszel átfogó reformot tervez az EU következő, 2028-tól induló közös költségvetésére, amely egyszerűsítené az uniós támogatások elosztását és nagyobb mozgásteret biztosítana a tagállamoknak. Az új rendszer célja a források rugalmasabb felhasználása, különös tekintettel a védelmi kiadásokra és az uniós hiteltörlesztésekre, de a terv várhatóan heves vitákat vált majd ki.
Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Christine Lagarde hétfőn az Európai Parlament képviselői előtt beszélt az euróövezet inflációs kilátásairól. Lagarde kiemelte, hogy bár az infláció várhatóan visszatér a kitűzött 2%-os szinthez, a kereskedelmi feszültségek komoly kockázatot jelentenek a jövőbeli árszínvonal alakulására nézve.
Az Európai Parlament csatlakozna az Európai Bizottság által indított perhez Magyarország ellen a szuverenitásvédelmi törvény miatt – értesült a Népszava. A végső döntés február végéig születhet meg, miközben egyre több tagállam is csatlakozhat az ügyhöz.
Az illegális bevándorlók kitoloncolások felgyorsítására az Európai Bizottság új jogszabályt készít elő, amelynek egyik kulcseleme a „visszatérési központok” létrehozása az Európai Unión kívül – írja az Euronews. A migrációs paktumban már szerepelt, hogy Európán kívüli országokkal köt megállapodásokat Brüsszel, ahol egyrészt a menedékkérelmi eljárásokat lefolytatják, másrészt ahova vissza küldik a kiutasított személyeket. Magyarország viszont nem akarja alkalmazni az új, sokkal szigorúbb eljárásokat. Eközben emberi jogi szervezetek súlyos aggályokat fogalmaztak meg.
Az Európai Néppárt (EPP) kritizálta az uniós pénzek felhasználását, amely szerintük az EU érdekeivel ellentétes lobbista kampányokat támogatott. Az Európai Bizottság elismerte, hogy történtek hibák, de szerintük a problémát már orvosolták, míg mások ezt a környezetvédelmi szervezetek elleni széles körű támadás részeként értékelik – írja az Euronews.
Európának erős gazdasággal kell rendelkeznie, hogy megvédje érdekeit és értékeit a szigorú geostratégiai versenyben. Bejelentette a „Versenyképességi Iránytű” kezdeményezést, amely három fő célt tűz ki: az innovációs űr betöltése, a dekarbonizáció elősegítése és gazdasági biztonság megerősítése. Emellett hangsúlyozta az új stratégiai partnerségek fontosságát, mint például a Mercosur, Mexikó és Svájc, valamint a Malajziával folytatott tárgyalások újraindítását – mondta el az Európai Parlament legutóbbi plenáris ülésén Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke beszédében, amelyben a globális politikai változásokra és Európa válaszreakcióira összpontosított.
Nő a nyomás az Európai Bizottságon, hogy Elon Musk amerikai milliárdos és félhivatalos Trump-kabinettag, valamint Alice Weidel, a német szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt vezetője közös élő adásra készül. Brüsszel vizsgálja, hogy a tervezett esemény sérti-e az EU Digitális Szolgáltatási Törvényét (DSA). Az Európai Parlament képviselői, valamint több tagállam kormánya követeli, hogy sújtsanak le Muskra, aki betámadta már a német kormányt, a brit vezetést és összetűzésbe került Emmanuel Macron francia elnökkel is.
Az Európai Bizottság működését egyre átláthatatlanabbnak és központosítottabbnak ítéli Emily O’Reilly, az EU ombudsmanja, aki szerint Ursula von der Leyen elnök felelős a problémás politikai kultúra kialakulásáért. Kritikái a dokumentumokhoz való hozzáférés nehézségeire és a Bizottság ellenőrzésének gyengeségeire is rávilágítanak.
Az Európai Parlamentben komoly vita bontakozott ki az EU vállalati ellátási láncokra vonatkozó új szabályozásának, a CSDDD-nek (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) lehetséges módosításai kapcsán. Az irányelv eredetileg a fenntarthatóságot és a munkajogi normák betartását célozta, de a szabályok enyhítésére irányuló javaslatok a szocialista képviselők szerint alááshatják az EU hitelességét. A vita Ursula von der Leyen második elnöki ciklusának mérsékelt pártokból álló parlamenti többségét is veszélybe sodorhatja.
Az Európai Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott a pénzügyi benchmarkokra (másnéven: referenciamutató) vonatkozó szabályozás reformjáról csütörtök éjszaka. Az új szabályok jelentősen csökkenthetik a vállalati adminisztratív terheket, különösen a kkv-k számára, miközben a kritikus fontosságú benchmarkokat továbbra is szigorú kontroll alatt tartják majd. A reformok célja a pénzügyi piacok stabilitásának növelése és a rendszer átláthatóbbá tétele. Ez pedig az uniós versenyképességre is kihathat, miközben egy újabb lépés a tőkepiaci unió fokozatos kiépítésére.
Az Európai Unió Tanácsában nehéz lesz létrehozni a blokkoló kisebbséget a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezettel aláírt megállapodás ratifikálásának elutasítására, de a lengyel mezőgazdaság más módszerekkel is védhető - jelentette ki Donald Tusk lengyel kormányfő pénteken Varsóban.
Mi kell az árak csökkentéséhez?
Így gondolkodhat Donald Trump?
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.